Jaki lakier do mebli drewnianych?

Lakiery do MDF: co warto wiedzieć o lakierowaniu mebli?
9 stycznia 2020
Lakiery stolarskie – przekrój produktów marki Kemichal
9 stycznia 2020

Jaki lakier do mebli drewnianych?

Przed decyzją o wyborze lakieru do mebli warto poznać kilka podstawowych informacji o tych wyrobach. Już na starcie musimy zaznaczyć, że nie opłaca się stawiać na rozwiązania „uniwersalne”, bo takowe zwyczajnie nie istnieją. Lakiery do mebli mają różną formułę, zapewniają inny zakres odporności, a także nadają si do różnych rodzajów drewna. Jaki lakier do mebli będzie zatem najlepszy dla Twojego zapotrzebowania? Mamy nadzieję, ze po przeczytaniu tego poradnika, odpowiedź przyjdzie sama!

 

Lakier do mebli, a miejsce zastosowania

To, jaki lakier do mebli drewnianych będziemy używać, zależy od tego, gdzie zlokalizowane są same meble. Wyroby przeznaczone do mebli zewnętrznych, np. ławek czy mebli ogrodowych, muszą zapewnić lepszą ochronę przed wilgocią i czynnikami niszczącymi. Wnikają głębiej w strukturę drewna i są zwyczajnie twardsze. Lakiery do mebli wewnętrznych nie wymagają takiego stopnia ochrony, są więc zdecydowanie łatwiejsze w nakładaniu i szybciej schną. Przed decyzją, jaki wybrać lakier do mebli, trzeba więc określić, do jakiego zastosowania będą one przeznaczone: wewnętrznego czy zewnętrznego?

Lakier do mebli, a efekt estetyczny

Rodzaj lakieru do mebli drewnianych może zależeć także od tego, jaki ostatecznie efekt estetyczny chcemy uzyskać. Lakier ro powłoka zewnętrzna, po wyschnięciu widocznie wpływa na stylistykę. Każdy lakier do mebli zaraz po nałożeniu jest połyskliwy, z czasem jednak różne typy tych wyrobów mogą gwarantować różny efekt. Na rynku znajdziemy zatem lakiery do mebli drewnianych matowe, półmatowe, na zwykły połysk i na wysoki połysk. Lakiery matowe są łatwiejsze w utrzymaniu, ale mniej odporne na wilgoć, natomiast lakiery do mebli na wysoki połysk bardziej zbierają ślady, ale za to dokładniej chronią przed wilgocią.

Lakier do mebli, a dobór koloru

Spotkamy się z dwoma rodzajami wyrobów. Pierwszy, bodaj najpopularniejszy, to lakier bezbarwny do mebli. Nadaje elementom efekt estetyczny, np. mat lub połysk, ale nie zmienia jego barwy. Lakier do mebli bezbarwny można nabyć praktycznie w każdym sklepie branżowym.

Druga opcja to lakiery do mebli drewnianych, które nadają im konkretną barwę. I znów czekają na nas dwa warianty zakupu: lakier przeznaczony do zmieszania z pigmentem, lub lakier przygotowany dla nas w mieszalni, gotowy do nakładania. W praktyce część dostępnych kolorów, to kolory drewna, mające podkreślić naturalne piękno danego gatunku np. sosny lub drewna egzotycznego.

Jak nanosić lakier na meble?

Jest kilka sposobów, jak lakierować meble w domu. O sposobie nanoszenia danego wyrobu decyduje jego producent. Natkniemy się na produkty w sprayu, jednak zdecydowana większość lakierów do drewna jest przeznaczona do nakładania pędzlem lub wałkiem. Jest wiele wariantów – dla klienta, który stoi przed sklepową półką lub katalogiem sklepu online, ważne jest, by znaleźć lakier do mebli drewnianych, który opisuje jego zastosowanie, a nie jego rodzaj. W ten sposób nie tylko łatwiej dobierzemy produkt do naszego zapotrzebowania, ale także utrafimy ze sposobem jego nakładania.

Komentarze są wyłączone.