Materiały ścierne do obróbki drewna

Jaki olej do drewna najlepiej chroni meble i podłogi?
9 stycznia 2020

Materiały ścierne do obróbki drewna

Praca z wyrobami drewnianymi wymaga odpowiednich materiałów przemysłowych. Do czołowych należą taśmy i kleje oraz materiały ścierne. Dzisiaj postanowiliśmy krótko skupić się właśnie na tych drugich. Jeśli jesteście amatorami pracy w drewnie, właśnie złapaliście bakcyla lub wasza żona od dłuższego czasu marudzi, by zabrać się za odnowienie mebli, to trafiliście pod dobry adres. Skupimy się nieco na podstawowych materiałach ściernych do drewna i narzędziach do ich łatwego wykorzystania.

Materiały ścierne do drewna – podstawowe artykuły przemysłowe

Nie odkryjemy Ameryki wysuwając na pierwszy plan zwykły papier ścierny. To niezawodny sposób by obrobić niewielkie powierzchnie, także te zakrzywione czy trudno dostępne. Jak w przypadku wszystkich artykułów przemysłowych, materiały ścierne mocno zależne są jakości wykonania. Dobra marka kosztuje, ale zapewnia dużą trwałość, wygodę i efektywność w zastosowaniu. Czy warto płacić więcej za materiały ścierne? Kupcie po kawałku skrajnych cenowo produktów z półki sklepowej i zróbcie sobie próbę… różnice są widoczne gołym okiem.

Materiały ścierne mają zróżnicowaną granulację, jeśli jesteś raczkującym w tym temacie, to oznaczenia na opakowaniu niewiele powiedzą. Warto zatem wiedzieć, że im mniejsza ziarnistość materiałów ściernych, tym silniejszy efekt ścierania. Przykładem jest papier ścierny P50, który raczej nada się do mocnego szlifowania oraz papier ścierny P1000, który nada się do delikatnych, wręcz kosmetycznych poprawek.

Na rynku dostępne są także specjalistyczne materiały ścierne w postaci folii, które pozwalają na szlifowanie na morko. To dokładana i czysta forma obróbki, nie pyli i jest mniej szkodliwa dla drewna. W tym przypadku należy jednak używać wyższych granulacji materiałów ściernych niż w przypadku metody na sucho. Folię ścierną należy moczyć ok 30 minut przed rozpoczęciem pracy.

 

Materiały ścierne: szlifierki – która najlepsza?

Warto ułatwić sobie życie i przejść z typowo ręcznej obróbki drewna na tę bardziej zautomatyzowaną. Posłużą wam do tego szlifierki. Jedną z popularniejszych w branży materiałów ściernych są szlifierki oscylacyjne. Jest intuicyjna w obsłudze i świetnie sprawdza się, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z obróbką drewna. Wjedziemy nią w trudno dostępne miejsca, nadaje się też do szlifowania miękkich gatunków drewna. Do trudniejszych zadań przyda się szlifierka mimośrodowa. Znacznie przyspiesza ona obróbkę na dużych powierzchniach i radzi sobie też z twardym drewnem.

Do dużych, mniej poręcznych, za to bardzo zadaniowych narzędzi, należy szlifierka taśmowa. Materiały ścierne nakładane są tutaj w formie pasów. Sprawdza się do twardego drewna i jest idealna do bardzo dużych powierzchni. Jest to jednak narzędzi do zastosowania profesjonalnego. Jeśli potrzebujemy sobie zwyczajnie ułatwić pracę w domu to czasem nada się nawet prosta szlifierka kątowa. Montuje się w niej materiały ścierne w postaci tarczy lamelkowych lub krążków ściernych – zarówno narzędzie, jak i same materiały ścierne są tutaj dość tanie i powszechnie dostępne. Trzeba mieć jednak trochę wprawy w szlifowaniu, by zamiast osiągnięcia oczekiwanego efektu tylko sobie nie zaszkodzić.

Komentarze są wyłączone.