Jaki olej do drewna najlepiej chroni meble i podłogi?

Lakiery stolarskie – przekrój produktów marki Kemichal
9 stycznia 2020
Materiały ścierne do obróbki drewna
9 stycznia 2020

Jaki olej do drewna najlepiej chroni meble i podłogi?

Dzisiaj skupimy się nieco na wykorzystaniu olejów do drewna. Są to produkty zabezpieczające zarówno powierzchnie wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Dobór oleju do drewna bywa problematyczny, czasem ciężko dopasować konsystencję lub formułę tego produktu do naszego docelowego zastosowania. Warto więc choć pobieżnie znać charakterystykę i rodzaje olejów do drewna, aby w przyszłości nie głowić się zbyt długo przed sklepowym regałem. Porównaliśmy dla was dwa oleje do drewna: rozpuszczalnikowy oraz wodny.

 

Oleje do drewna – jakie mają zadanie?

Preparaty tego typu mają skutecznie zabezpieczyć powierzchnię drewna przed przedwczesnym zużyciem. Oleje do drewna chronią przed wieloma czynnikami, zarówno tymi mechanicznymi, jak i promieniowaniem słonecznym czy też wilgocią.

Oleje do drewna stosowane są zazwyczaj do tych wyrobów, które cechuje odpowiednia twardość (wyroby te są naturalnie odporne na uszkodzenia mechaniczne). Nie są zbytnio skuteczne jako preparaty zabezpieczające miękkie drewno. Przed zakupem warto zapoznać się z informacjami jaki olej do drzewa kupujemy i czy faktycznie spełni on swoją funkcję. Dane te mogą znajdować się na opakowaniu, na stronie producenta albo w karcie technicznej.

 

Oleje do drewna rozpuszczalnikowe

Są to preparaty sprawdzone i uznane przez polskich konsumentów. Olej do drewna tego typu doskonale zabezpiecza powierzchnię, wnikając w głąb profilu drewna. Głębsze przeniknięcie w strukturę drewna zapewnia trwałość i odporność wyrobów, zwłaszcza widoczne jest to, gdy olej do drewna pokrywa powierzchnie mocno eksploatowane, np. podłogi. Stosowany jest zwykle na zewnątrz, głównie na drewnianych posadzkach tarasów, choć oleje do drewna rozpuszczalnikowe równie dobrze sprawdzą się też w środku. Dlaczego preferowane są na zewnątrz? Głównym powodem jest drażniący zapach. Po pokryciu podłóg wewnątrz domu olejami rozpuszczalnikowymi do drewna, musimy odczekać nawet do 4 dni, zanim pomieszczenie będzie znów zdatne do zamieszkania.

 

Oleje do drewna wodne

Są to produkty przeznaczone do mniej wymagających powierzchni. Oleje do drewna tego typu sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wyroby są mniej użytkowane i narażone na ścieranie, przykładem są drewniane produkty ogrodowe jak meble, huśtawki, altany itd. Oleje do drewna wodne sprawdzają się jako ochrona przed czynnikami, które skracają żywotność tych produktów, np. promieniowanie słoneczne czy czynniki atmosferyczne, w tym przede wszystkim wilgoć i skrajne temperatury.

 

Jakiej firmy olej do drewna?

Polecamy rzucić okiem na produkty włoskiej marki Kemichal. Oprócz produktów bezbarwnych, w ofercie znalazły się różne kolory oleju do drewna. Jeśli nie jesteście pewni jakie preparaty najlepiej zabezpieczą wasze powierzchnie, to zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami!

Komentarze są wyłączone.