
RAL - system oznaczania i opisu barw oparty na porównaniu z wzorcami. Najczęściej wykorzystywany w sferze przemysłowej, handlu i reklamie, ale także coraz częściej stosowany przez projektantów wnętrz i architektów, mający także wiele innych zastosowań, w tym i w sektorze mieszania emalii i farb, niezależnie od ich producenta.
RAL to skrót zaczerpnięty od nazwy niemieckiej instytucji Reichsausschuss für Lieferbedingungen utworzonej w 1927 roku - od roku 1980 nazywanego: Niemieckim Instytutem Jakości i Oznaczeń RAL. Stosowany początkowo w Niemczech, stał się z czasem standardem w większości krajów europejskich.
Początkowo zawierał 40 barw, obecnie najpopularniejszy RAL CLASSIC w wersji K7 , z którego korzystamy systematyzuje 213 kolorów.
Oznaczenie składa się z napisu "RAL" i czterech cyfr, z których pierwsza sygnalizuje przynależność do grupy umownie ustalonych odcieni koloru:
RAL 10xx – grupa odcieni żółtych
RAL 20xx – grupa odcieni pomarańczowych
RAL 30xx – grupa odcieni czerwonych i różowych
RAL 40xx – grupa odcieni purpurowych i fioletowych
RAL 50xx – grupa odcieni niebieskich
RAL 60xx – grupa odcieni zielonych
RAL 70xx – grupa odcieni szarych
RAL 80xx – grupa odcieni brązowych
RAL 90xx – grupa odcieni białych i czarnych
Przedstawione kolory spełniają jedynie funkcję orientacyjną i nie mogą być traktowane jako wzorzec. Oryginalne karty kart kolorów dostępne są u naszych przedstawicieli.